Jak uzyskać dofinansowanie prosument?

Bardzo popularne w ciągu ostatnich lat stało się wykorzystanie zielonej energii. To po prostu czerpanie z zasobów natury, która ma w sobie niezliczone pokłady. Dzięki temu rozwiązaniu do środowiska każdego roku trafiają miliony ton zanieczyszczeń mniej. Różnego rodzaju instalacje temu służące to jednak spory wydatek. Z myślą o tych, których niekoniecznie na to stać, powstał specjalny program. Jak uzyskać dofinansowanie prosument?

Wiele osób długo wyczekiwało na uruchomienie programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”. To wsparcie finansowe, które obejmuje zakup i montaż instalacji do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Jak wiadomo koszty takich urządzeń sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Program dotyczy nie tylko zakupu nowych urządzeń, ale także wymianę już istniejących na lepsze, nowocześniejsze, a przede wszystkim wydajniejsze. 

Program przygotowany jest głównie z myślą o środowisku, ograniczaniu emisji pyłów, gazów do atmosfery. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zachęcić coraz większe grono odbiorców do inwestowania w odnawialne i przyszłościowe rozwiązania, które jednocześnie pozwolą obniżyć koszty związane z energią przypadające na dane gospodarstwo domowe.

Jak uzyskać dofinansowanie prosument?

Trzeba zacząć od złożenia odpowiedniego wniosku. Jak złożyć wniosek? To nic trudnego. Można to zrobić za pośrednictwem banku, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska lub jednostki samorządu terytorialnego. Potem nie pozostaje nic innego jak czekanie na decyzję, a następnie ruszanie z montażem.

Program w całości finansuje koszt instalacji. Przy czym trzeba pamiętać, że minimalny koszt inwestycji to 1000 złotych, a maksymalny to 100 000 złotych. Dofinansowanie obejmuje zarówno instalacje  produkujące energię elektryczną i ciepło. Z dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.  

Inwestycja w przyszłość

Program jest naprawdę opłacalny, bo nie wymaga wkładu własnego. Dlatego właśnie skierowany jest dla osób, które nie mają funduszy na to, ale jednocześnie chcą korzystać z zasobów natury przy produkcji energii. Dzięki dofinansowaniu na zakup instalacji i montaż oszczędzamy niebagatelne sumy, a dodatkowym plusem jest to, że inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. 

Zanim zdecydujemy się na instalację warto prześledzić krok po kroku co należy zrobić. Oczywiście na początku najważniejsze jest określenie i dopasowanie instalacji do indywidualnych potrzeb, od tego zależeć będzie jej wielkość. Na tym etapie najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, z których bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy wybierzemy już te najlepszą i najbardziej optymalną opcję warto zorientować się w możliwościach dofinansowania.

Najnowsze informacje związane z dofinansowaniem prosument i fotowoltaiką znajdziecie Państwo na stronie Systemy-fotowoltaika.pl.
Andrzej Orzechowski

Nowoczesne wnętrza według Andrzeja Orzechowskiego

Jak zaprojektować wnętrze domu? To, w jaki sposób urządzimy wnętrze naszego mieszkania, zależy od nas – naszych upodobań estetycznych, potrzeb, sposobu spędzania czasu, zainteresowań, a także liczby osób mających...
Jak zwiększyć szanse na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym?
Każdy, kto potrzebuje sprzedać swoje mieszkanie chciałby to zrobić możliwie szybko i w dobrej cenie. W obecnych czasach największą szansę na powodzenie dają ogłoszenia internetowe, gdyż to tam zagląda większość młodych osób, które szukają dla siebie mieszkań. Należy więc...
Nowoczesne meble dla każdego

Remont, nowe mieszkanie, nowy dom... Kilka razy w życiu przychodzi taki moment, w którym stajemy przed wieloma wyzwaniami związanymi z aranżacją i wystrojem naszych wnętrz. Niejednokrotnie przysparza to wielu problemów, bo ciężko znaleźć meble, które jednocześnie będą...